Oluklu Mukavva Nedir

Oluklu mukavva diye adlandırlan ürün kısaca 2 veya daha fazla tabakanın alt üst şeklinde bir birine lamine edilmesiyle sağlana düz tabakaya verilen ad dır.

 

Oluklu Mukavva Çeşitleri.

Bir çok farklı oluklu mukavva tabaka tipi vardır.

Bir tanesi bir kenarı düz olup içine gelen kağıdın oluklu şeklinde olmasıyla meydana gelen tabaka dır buna Ondüle denir buda kendi içinde E dalga ( mikro ondüle ) B dalga ( ince öndüle ) ve C dalga ( İri ondüle ) olarak da isimlendirilir.

İkinci oluklu mukavva tipi ise iki düz kağıt arasına gelen ortası ondüle şeklinde olan tabakadır ki bu da B,C, ve E dalga olarak yani İnce dalga, İri dalga ve Mikro dalga olarak isimlendirilir. Bu ürün genelde gıda kutularında ve küçük ebat olan koli ve kutularda kullanılır.

Üçüncü oluklu mukavva tipide açık dopel ve ya açık mikro dopel dir. Bundan 2 düz kağıt 2 tanede ondüle vardır ve genelde Ofset baskılı kutuların iç kısmına gelerek sıvama yapılır ve buna açık dopel açık mikro dopel denir.

Bir diğer oluklu mukavva ise 3 tane düz kağıt 2 tane oluklu kağıdın birleşmesiyle meydana gelen dopel dir. Genelde dış taşıma kolisi olarak üretilir ve kullanılır. Bunun olukları geniş olana BC dopel dar olana ise BE mikro dopel denir.

Oluklu mukavva lar arasında en güçlü olan ise Tripleks mukavva dır. BU ağır yük taşımalarında kullanılan bir koli çeşidir. B+A+C ve benzeri kombinasyonlarda üretilir.

Oluklu mukavva koli ve kutu çeşitleri.

Bir çok koli ve kutu çeşidi vardır.

Bir a box koli bu altı ve üstü koli bantı ile kapatılan düz bir taşıma kolisidir.

Kesimli kutu bu kalıp kullanılarak üretilen bir üründür genelde altı kilit sistemiyle kapatılır. Küçük ebat işlerde kullanılır.

Seperatörlü koli veya separatörlü kutu bu ise içine koyulan ürünlerin bir birine çarpmasını engelleyen ve böylece zarar görmesini engelleyen bir sistemdir. Kutu içine içinde bir birine geçen bir sistemdir.

El tutmalı koli bu ürünlerin dar kısmına iki tane el geçme yeri kesilerek rahat taşımayı sağlayan bir koli çeşididir.